PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub jednostronny
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub jednostronny

ślub jednostronny

Ocena: 4,15/5

Miłość czy wierność swoim przekonaniom? Czy decydując się na małżeństwo musimy rozstrzygać tego typu dylematy? Część z Was na pewno ze zdziwieniem otworzy oczy i przecierając je będzie się zastanawiać, dlaczego ktoś miałby w związku ze ślubem mieć tego typu rozterki. Otóż sytuacja, którą mamy na myśli, nie jest zdarza się tak rzadko, jak moglibyście się spodziewać. O co chodzi konkretnie? O związek, a mówiąc ściślej – o ślub kościelny osoby wierzącej z ateistą. Bo o tym, że „przeciwieństwa się przyciągają” już wiemy. A ślub kościelny osoby niewierzącej z wierzącą jest tego dobitnym przykładem. Co więcej – z tzw. ślubem jednostronnym możemy się spotkać także w innych przypadkach. O tym, jakie przypadki mamy na myśli, jak wygląda „ślub jednostronny”, jakie formalności należy załatwić przed przystąpieniem do ślubu jednostronnego, dowiecie się po przeczytaniu naszego artykułu.

Ślub jednostronny - co to jest i co to znaczy

W przypadku małżeństwa jednostronnego warto zacząć od wyjaśnienia po krótce samego zagadnienia, jakim jest ślub jednostronny. Jak już wspomnieliśmy – o ślubie jednostronnym, a właściwie – małżeństwie mieszanym, mówimy w kilku przypadkach. Kwestie związane ze ślubem jednostronnym reguluje Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim (13 XII 1989). Określa ona ślub jednostronny jako zawarcie ślubu pomiędzy katolikiem, a ze strony niekatolickiej:

Dalej Instrukcja mówi też:

W oparciu o poszanowanie sumienia, urobionego, jak można domniemywać, w dobrej wierze, wymaga się, by wskazane wyżej osoby, przy zawieraniu małżeństwa ze stroną katolicką, zostały poinformowane o zobowiązaniach strony katolickiej i by przyjęły do wiadomości z pełną świadomością treść tych zobowiązań. To świadome przyjęcie treści zobowiązań strony katolickiej do wiadomości przez stronę niekatolicką wydaje się gwarantować, że jest ona gotowa okazać naturalnie obowiązującą tolerancję względem przekonań przyszłego współmałżonka i obowiązków wynikających z tych przekonań. Obydwie strony powinny być pouczone o istotnych celach i przymiotach małżeństwa, jego jedności czyli wyłączności i nierozerwalności, jak również w wypadku osób ochrzczonych, o sakramentalności małżeństwa. Dla tych rękojmi używa się formularza IV”.

W przypadku osób, które formalnie odstąpiły od Kościoła (tzw. „apostazja”), wymagane jest, w przypadku ślubu jednostronnego, jej (danej osoby) zobowiązanie, że nie będzie ona przeszkadzała wierzącemu Partnerowi w wypełnianiu praktyk religijnych oraz, że nie stanie na przeszkodzie do ochrzczenia ich wspólnych dzieci i wychowania ich w duchu katolickim.

Ślub jednostronny z ateistą

Jako konsultanci ślubni niejednokrotnie spotykaliśmy się z pytaniem o to czy możliwy jest ślub kościelnym z osobą niewierzącą. Tak, jest to jak najbardziej możliwe. To właśnie w tym przypadku jak najbardziej sprawdza się ślub jednostronny. Zawarcie małżeństwa mieszanego z osobą, która nie jest katolikiem, a jest innego wyznania, również jest możliwa. I ponownie – biorąc ślub kościelny z niekatolikiem również możemy mówić o ślubie jednostronnym. Ślub jednostronny, np. z muzułmaninem, nie jest w naszym kraju, wbrew pozorom, czymś bardzo rzadkim.

Ważna uwaga – bardzo popularnym jest pytanie o ślub grekokatolika z katolikiem rzymskim – w tym przypadku zawierany jest ślub „normalny”, zwykły, a nie jednostronny, gdyż biorą go osoby będące przedstawicielami tego samego papieskiego kościoła Katolickiego. Odrębnym kościołem jest natomiast chociażby Kościół prawosławny.

Ślub jednostronny z rozwodnikiem

Czy w kościele katolickim możliwy jest ślub z rozwodnikiem? Wiele osób myli się, myśląc, że gdy oboje narzeczeni są katolikami, osobami wierzącymi, praktykującymi, ale jedna z nich ma za sobą nieudane małżeństwo i rozwód, to i w tym przypadku możliwy jest ślub kościelny jednostronny. Niemniej, jak zapewne wiecie, pojęcie „rozwodu” dotyczy tylko prawa cywilnego, nie występuje natomiast w prawie kościelnym. Jeśli zatem po rozwodzie cywilnym nie doszło do unieważnienia małżeństwa w Kościele, to właśnie w oczach Kościoła takie małżeństwo wciąż istnieje i tylko śmierć może je rozwiązać. Reasumując – w Kościele katolickim nie ma możliwości przystąpienia do ślubu i wstąpienia w związek małżeński z rozwodnikiem, gdyż istnieje przeszkoda do zawarcia małżeństwa (przeszkoda zrywająca). Kanon 1085 KPK: "§ 1. Nieważnie usiłuje zawrzeć małżeństwo, kto jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa, nawet niedopełnionego."

slub-jednostronny.jpg

Ślub jednostronny – formalności

Tak naprawdę przystąpienie do ślubu jednostronnego nie różni się tak bardzo, na etapie przygotowań, w kwestiach formalnych, od ślubu „zwykłego” –  obustronnego. Przyszła Para Młoda musi się postarać o „dyspensę”, czyli pozwolenie na wstąpienie w związek małżeński:

„Episkopat Polski, biorąc pod uwagę względy duszpasterskie postanawia, że do starania się o dyspensę lub o zezwolenie wymagane do zawarcia małżeństwa mieszanego tych osób, które zostały wskazane w n. 72 niniejszej Instrukcji, jest kompetentny nie tylko duszpasterz strony katolickiej, ale także ten, na terenie, którego zamieszkuje strona niekatolicka, względnie publicznie niepraktykująca. Odnosi się to również do pozostałych rodzajów małżeństw mieszanych.”

Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim (13 XII 1989).

Strona niewierząca lub będąca wiary innej, niż katolicka, wypełnia też dokument, który następnie wysyłany jest do biskupa. Ateista/niekatolik nie musi również uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich (świadectwo uczestnictwa w nich dostarcza jedynie katolik) oraz nie ma obowiązku dostarczenia świadectwa ukończenia katechezy szkolnej.

Ślub jednostronny – jak wygląda?

Często goście biorący udział w ślubie jednostronnym nawet nie zdają sobie sprawy, że jest to właśnie taki ślub. Owszem – ślub jednostronny może odbywać się bez Mszy św. ale najczęściej władze kościelne wyrażają zgodę, na ślub jednostronny podczas niej. Ciekawostką może być fakt, że w czasie ślubu kościelnego jednostronnego dozwolona jest obecność niekatolickiego duszpasterza. Może on np. przeczytać fragment Pisma św. Lub wygłosić mowę. Narzeczony/narzeczona, który nie należy do Kościoła nie przystępuje do Komunii, nie wykonuje znaku Krzyża, a składanej przysięgi małżeńskiej nie kończy słowami: „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci". 



Średnia ocena: 4,15 / 5 (184 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Ślub mieszany
Ślub przez pełnomocnika
Ślub za granicą
Ślub homoseksualny


Polecamy:


Komentarze

Józef Brawata 2018-03-21 15:19

W artykule brakuje jasnego stwierdzenia czy ślub jednostronny jest możliwy z rozwodnikiem "cywilnym" który poprzednio nie zawarł ślubu kościelnego.
To przecież są sytuacje wcale nie odosobnione. Przykład: komentowany w prasie ślub jednostronny Marty Kaczyńskiej. Była już dwa razy zamężna. Z pierwszym mężem uzyskała tylko rozwód cywilny a dopiero ostatnio unieważnienie ślubu kościelnego.
Z drugim mężem miała tylko ślub i rozwód cywilny. Foramalnie zatem spełnia kościelne warunki do nowego ślubu kościelnego, także jednostronnego. Nowy narzeczony ma troje dzieci i jest prawdopodobnie rozwiedziony cywilnie, bez wcześniejszego ślubu kościelnego. Niemniej jest "rozwodnikiem" i wg artykułu nie może być dopuszczony nawet do ślubu jednostronnego, jako strona bierna. A może Marta ma jakieś specjalne względy w Kościele ? Wcale bym się nie dziwił.

Magdalena 2018-03-22 17:51

Jak nie może być dopuszczony do ślubu jednostronnego? Oczywiście, że może, biorąc pod uwagę fakt, że nigdy wcześniej nie zawarł związku małżeńskiego (z punktu widzenia KRK małżeństwo "cywilne" nie jest małżeństwem). W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia ważnego związku małżeńskiego w KRK.

Edek 2018-03-27 14:17

Jednego nie rozumiem, jak można dostać unieważnienie małżeństwa nie ze swojej winy, gdy się jest osobą zdradzającą męża ( dziecko z kochankiem), a tylko w takim wypadku można jako strona wziąć ślub kościelny

Cztery Kadry 2020-06-07 14:59

Temat dla co niektórych bardzo ważny <3
https://czterykadry.pl/2020/06/05/slub-jednostronny-dla-kogo-czym-jest-a-formalnosci/

Krzysztof 2022-03-17 22:05

Czy osoba, która brała ślub kościelny jednostronny jako ateista, a obecnie się nawróciła i chce zawrzeć ślub kościelny jako osoba wierząca ma do tego prawo? Takie przypadki też się zdarzają.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.