PlanowanieWesela.pl » Warto wiedzieć » Ślub a dzień tygodnia
Przewiń do treści
Polecamy
Złoty Krążek
Ostatnio dodane
2024-03-22 Restauracja Dębowa Sale weselne
Bielsko-Biała
2024-01-22 Wedding Planner - Justyna Grzymała Weddings & Events Konsultanci ślubni
Warszawa
2024-01-12 Zespół Muzyczny JABADU Zespoły weselne
Krosno
Sonda

Gdzie pojedziecie w podróż poślubną?


Pokaż wszystko

Ślub a dzień tygodnia

Ślub a dzień tygodnia

Ocena: 4,3/5

W zachodniej  tradycji przyjęło się, że „najlepszym” dniem, na zawarcie związku małżeńskiego, jest sobota. Zarówno, jeśli chodzi o śluby cywilne, jak i kościelne. Wyjątkiem są śluby w obrządku prawosławnym, które odbywają się w piątki lub niedziele. Skąd takie przywiązanie do tego jednego, konkretnego dnia tygodnia? Otóż nie ma ku temu żadnych, racjonalnych przesłanek. Z jednej strony, upodobanie sobie soboty, jako rzekomo najlepszego dnia, w którym ma się odbyć ślub i wesele wynika z pragmatyzmu. Następująca po nich niedziela, dla większości osób jest dniem wolnym, w związku z czym goście nie muszą starać się o urlop i mogą w spokoju, szaleć na weselu do białego rana. Drugi aspekt, który przemawia za sobotą, jest związany ze ślubnymi przesądami. Trzeci, zapomniany już przez wiele osób powód, ma związek z chrześcijańską tradycją, obchodzenia właśnie w sobotę, święta Matki Boskiej, która jest opiekunką rodzin. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, alternatywom wzięcia ślubu w inny dzień tygodnia, niż wspomniana sobota.

Dzień tygodnia a przesądy i wierzenia

W kwestii przesądów i różnego rodzaju wierzeń, co do najszczęśliwszego i najlepszego dnia, na ślub i wesele, występuje wiele sprzeczności. Otóż niektóre z nich, kolejne dni tygodnia określają w następujący sposób:

wesele-w-piatek_6.jpg

Według innych wierzeń, poniedziałek od wieków, w zasadzie już od średniowiecza, uważany był za dzień niekorzystny, w którym nie należy podejmować żadnych, istotnych decyzji i zobowiązań, a zwłaszcza, nie należy w tym dniu brać ślubu. Za równie niepomyślny dzień, tym razem zgodnie z wierzeniami germańskimi, uważana jest środa – dzień Odyna – boga wojny i Wodana – boga wojowników. Polskie przesądy i porzekadła mówią, że Panna Młoda, która w środę wyjdzie za mąż, bardzo szybko zakończy swoje małżeństwo i powróci do rodzinnego domu. Inne natomiast, wskazując na środę, jako dzień poświęcony św. Antoniemu (który jest orędownikiem i patronem szczęśliwych małżeństw), określają ten dzień jako jak najbardziej wskazany do zamążpójścia. Podobnie jak czwartek – dzień pod znakiem Jowisza, który sprzyja Parom Młodym, jednak tylko tym o „wyższym statusie” społecznym. Natomiast starożytni Grecy i Rzymianie, bardzo ufali w szczęście, jakie niosły ze sobą śluby udzielane w piątek. A to za sprawą jego patronki - Wenus, bogini miłości, płodności i szczęśliwych małżeństw. Podobne znaczenie, dzięki Frei – bogini płodności i miłości, miał piątek w wierzeniach i kulturach germańskich. Z kolei w wierzeniach chrześcijańskich, piątek kojarzy się z dniem ukrzyżowania Chrystusa i, co za tym idzie, ma być jednym z najgorszych dni dla przyszłych nowożeńców, mającym przynieść im nieszczęście, niepowodzenie i rychłe rozstanie. Ewentualnie „piątkowym” małżeństwom wróżono bezdzietność.

Ślub w dzień powszedni – za i przeciw

Przywiązanie do tradycji odgrywa w planowaniu ślubu wielką rolę. To z tego powodu Pary Młode często nawet nie chcą słyszeć o możliwości wstąpienia w związek małżeński w jakikolwiek inny dzień tygodnia. Warto jednak, przed podjęciem ostatecznej decyzji, co do daty ślubu, przeanalizować sobie wszystkie „za” i „przeciw” ślubowi w dzień inny, niż sobota.

Argumenty za ślubem w dzień powszedni

wesele-w-niedziele.jpg

Argumenty przeciw braniu ślubu w dzień powszedni

Za argument przeciw ślubowi w dzień powszedni często uważa się to, iż to data niekorzystna z punktu widzenia gości weselnych, gdyż większość z nich w ciągu tygodnia pracuje. Pamiętajcie jednak, że są również osoby, które pracują w soboty, a mimo wszystko nie rezygnują z udziału w ślubie bliskich im osób. Z tą niewielką niedogodnością można sobie poradzić, rozdając i rozsyłając zaproszenia na ślub, z większych, co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem, Dzięki temu, wszystkie zaproszone osoby zyskają czas, aby na ten jeden lub dwa dni załatwić sobie urlop i zastępstwo w pracy, ewentualnie możecie ceremonię ślubną rozpocząć na tyle późno, aby każdy, kto urlopu nie dostał, mógł w niej uczestniczyć już po uporaniu się z obowiązkami zawodowymi. Pamiętajcie również, że jeśli komuś rzeczywiście zależy na tym, aby uczestniczyć w Waszym ślubie, to bez większych oporów zrobi wszystko, by dotrzeć na czas. Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia zdecydowaliście się pobrać.

Oczywistym jest, że wybór daty ślubu nie powinien być przypadkowy, a dobrze przemyślany. Czy jednak faktycznie, na nasz los i przyszłe wspólne życie, realny wpływ ma to, w jaki dzień tygodnia odbył się nasz ślub? Czy fakt, że pobieracie się na przykład w niedzielę, a nie w poniedziałek, może Wam zagwarantować pełnię szczęścia lub przeciwnie – cierpienie i niedostatek? Tak naprawdę to my kreujemy swój los, a o tym, czy małżeństwo będzie udane, nie decyduje to, czy pobraliśmy się o pełnej godzinie, w miesiącu zawierającym literę „r”, tylko pielęgnowanie uczuć i wzajemny szacunek. Niemniej przemyślcie wszystkie aspekty, związane z wyborem daty ślubu, zwłaszcza te pragmatyczne, abyście finalnie byli zadowoleni ze swojej decyzji.



Średnia ocena: 4,3 / 5 (109 głosów) Oceń artykuł:


Zobacz również:

Sklep ślubny
Lampiony
Zawieszki na alkohol
Ozdoby na tort weselny


Polecamy:


Komentarze

Na razie nie dodano żadnego komentarza. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię.


Dodaj swój komentarz




Adres e-mail nie będzie publikowany na portalu, służy jedynie do potwierdzenia dodanego komentarza.